Comfort 34 1977, SÅLD för 350.000:-

Listpris:
450 000 kr
ELLER

Översikt

Denna båt måste vara en av de finaste C 34 som finns. Oerhört fint skick. Mycket uppdaterat bl.a. däcket, motor rigg mm mm.

En klassisk familjebåt som finns under flertal namn exempelvis SwedenYacht 34. Båten är uppdaterad med bla. motorbyte, ny Seldén rullmast mm. Välbyggd klassisk segelbåt som är kontinuerligt uppdaterad med ny utrustning och sedvanligt underhåll. Enligt besiktningsmannen är denna båten ett av de bästa exemplaren i den här kategorin. Mycket fint skick och många nya detaljer.

Säljes på auktion av Boatdealer Sverige.
För visning kontakta:
Boatdealer AB
Stålverksgatan 4c
417 07 Göteborg
031-712 80 60

Boatdealer

Auktionen är avslutad

Bud: 13
Slutbud: 235 000 kr
Vinnare: None
Starttid: 9 Apr 2014 11.10.00
Sluttid: 22 Apr 2014 19.00.00

Fler bilder

Detaljer

Comfort 34 eller C34 är en segelbåt konstruerad av Kenneth Albinsson 1974. Båten konstruerade ursprungligen som en s.k. 3/4-tonnare och det första exemplaret kappseglades på elitnivå som sådan. Enligt uppgift skall båten ha vunnit världsmästerskapen för 3/4-tonnare 1974 [källa behövs]. Som familjebåt byggdes den ursprungligen av Comfortbåtar i Arvika och ingick i den övriga serien av Comfortbåtar: Comfort 26, Comfort 30 och Comfort 32. 1978 togs tillverkningen över av Sweden Boats i Stenungsund (bytte senare namn till Sweden Yachts).

UTRUSTNINGSLISTA

Båten är en traditionell 70-tals IOR-konstruktion med masten mitt i båten, kort storbom och stort försegel. Bredden ligger på mitten med smala ändskepp. För sin tid är båten mycket rymlig och tillhör de absolut rymligaste båtarna i sin storleksklass.

Comfort 34, C34

Totallängd 10,20 m

Vattenlinjeslängd: 8,75 m

Bredd 3,48 m

Djup 1,82 m

Masthöjd ca. 15 m (P = 12 m)

Ståhöjd ca. 1,85 m

Deplacement 6000 kg

Költyp Fenköl Kölvikt 2 100 kg

Kölmaterial Bly

Motor VP MD11C/S120

Konstruktör Kenneth Albinsson Tillverkare Comfortbåtar, Sweden Yachts

Tillverkningsår 1977 Antal byggda ca. 300 LYS-tal 1,142 med undanvindssegel, 1,111 utan undandvindssegel (SRS 2013)

Segelyta Storsegel 21,5 m²

Genua I 42,6 m² Genua II 30,7 m²

Spinnaker 96,0 m²

För visning kontakta:
Boatdealer AB
Stålverksgatan 4c
417 07 Göteborg
031-712 80 60
Boatdealer

Mer information

OBJEKT FRÅN SVERIGE Segelbåtar

Bifogade filer