H-båt - SÅLD

Listpris:
65 000 kr
ELLER

Översikt

Den perfekta båten för dagseglingar i närområdet. Båten har två kompletta segelställ, ett i gott bruksskick och ett som behöver ses över.

Kontakta Thomas på Yachtbroker, 031-7128060 för visning. Vinterförvaring kan ordnas. Båten ligger på Koön vid Marstrand.

Tänk på att när du köper båt på auktion genom yachtaction och våra ombud får du en bättre köptrygghet än vid en privataffär.

www.yachtaction.se

Fler bilder

Detaljer

Denna H-båt har byggnummer S 472.

Det finns två hytter som är perfekta för övernattning i lugna vikar. Djupgåendet är bara 130 cm så man kommer in där man vill.

Det finns ingen onödig utrustning på båten utan allt är basic. Båten kan lätt flyttas med trailer och bil.

I köpet ingår vinterförvaring denna vinter samt vaggan på bilden.

H-båt information:

Finländaren Hans Groop ritade H-båten 1967, tänkt som en ersättare till Folkbåten och Hajen. Groop planerade H-båten med stöd av och i nära samarbete med sitt segelsällskap HSS. I början på 1970-talet såg Paul Elvström H-båtens potential. Han gjorde några mindre förändringar i konstruktionen och H-båten blev en mycket populär kappseglingsbåt. Idag är H-båten Europas största entypsklass för kölbåtar med fler än 5000 båtar varav cirka 950 i Finland och cirka 600 i Sverige.

H-båt

YachtBroker logo

Båten upplagt genom YachtAction ombud i Göteborg Norra - YachtBroker Väst - Mäklare Thomas Tel 031-7128060

Mer information

OBJEKT FRÅN SVERIGE Segelbåtar

Bifogade filer

  • No Files attached with this product.