Vinga 29 - 1976, Reservationspris ej uppnått

Listpris:
125 000 kr
ELLER

Översikt

Byggd år 1976. En klassisk 70-tals segelbåt som också går under namnet Olsson 29. Båten är i normalt/ bruksskick och behöver fortsatt underhåll och uppdatering.

Säljes på auktion av Boatdealer Sverige.
För visning kontakta Thomas - Boatdealer
031-712 80 60

Boatdealer

Fler bilder

Detaljer

Winga 29 är en havskryssare med 5+1 kojplatser tillverkad i kraftig, handupplagd glasfiberarmerad plast av högsta kvalitet. Hon har ståhöjd (1,83m) i salongen, och en teakinredning som blivit mycket omtalad för det vackra utförandet och den gedigna konstruktionen.

Winga 29 för 34m2 i krysstället. Riggen är av typ masthead (Selden) med genomgående rullrev och kraftiga röstjärn förankrade långt ner i skrov och inredning. Masten är genomgående och står på en tjock, stabil rostfri platta vid kölens förkant.

Motorn är en effektivt 2-cylindrig Volvo Penta-diesel (13 hk) med segelbåtsdrev. Winga har funnit hundratals ägare i Sverige och runt om i Europa därför att att hon är rymlig, funktionell och mycket trevlig att bo ombord i.

Längd över allt: 8,80 m
Längd i vattenlinjen: 6,70 m
Bredd: 2,70 m
Djup: 1,60 m
Deplacement: 3,1 ton
Köl: 1,25 ton
Segelyta: 34 m2
Kojer: 5 + 1
Färskvatten: 65 l
Bränsle: 40 l
LYS-tal: 1,06

För visning kontakta Thomas
Boatdealer
031-712 80 60

Boatdealer
Tänk på att när du köper båt på auktion genom yachtaction och våra ombud får du en bättre köptrygghet än vid en privataffär.

Mer information

OBJEKT FRÅN SVERIGE Segelbåtar

Bifogade filer

  • No Files attached with this product.